  • Mfr # PRGCR3225P12
  • Zoro # G2918809
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
170.00mm
Shank Height
32.00mm
Toolholder Style
PRGC
Approach Angle
90 Degrees
Insert Clearance Angle
7 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PRGCR3225P12
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
170.00mm
Shank Height
32.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Shank Width
25.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Toolholder Style
PRGC
Approach Angle
90 Degrees
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
ISO Number
PRGCR3225P12
Insert Shape
Round
Insert Holding Type
Lever Lock
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PRGC, Overall Length 170.00mm