  • Mfr # PVVBN2020K11
  • Zoro # G2921426
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.00mm
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Approach Angle
72.5 Degrees
Insert Clearance Angle
5 Degrees
Cutting Direction
Neutral
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PVVBN2020K11
Country of Origin
Bulgaria
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Shank Width
20.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Shank Height
20.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Approach Angle
72.5 Degrees
Insert Clearance Angle
5 Degrees
Cutting Direction
Neutral
Insert Holding Type
Lever Lock
Toolholder Style
PVVB
ISO Number
PVVBN2020K11
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PVVB, Overall Length 125.00mm