  • Mfr # SRSCR2020K10
  • Zoro # G2954606
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.00mm
Insert Cutting Edge Length
10.00mm
Insert Shape
Round
Shank Height
20.00mm
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SRSCR2020K10
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Insert Cutting Edge Length
10.00mm
Shank Height
20.00mm
Shank Width
20.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Shape
Round
Cutting Direction
Right Hand
ISO Number
SRSCR2020K10
Insert Holding Type
Screw On
Toolholder Style
SRSC
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Approach Angle
45 Degrees
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, SRSC, Overall Length 125.00mm