  • Mfr # SBN16-32-K-E
  • Zoro # G2949058
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
110.00 mm
Cutting Direction
Neutral
Shank Height
25.40 mm
Seat Size
32 mm
Features
Clamping Block for Parting Blades
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SBN16-32-K-E
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
110.00 mm
Shank Height
25.40 mm
Seat Size
32 mm
Shank Width
25.40 mm
Details
Item
Triangle Turning Insert
Cutting Direction
Neutral
Features
Shank Shape
Square
Toolholder Style
SBN
ISO Number
SBN16-32-K-E
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Hardware Included
Yes
Cutting Application
Cut-Off
Cutting Location
External
Product Family
Walter Cut
Compatible Hardware
Clamping Screw M06X025 ISO4762 12.9
Description
Triangle Turning Insert, Walter Cut, Neutral, Cut-Off, Seat Size 32 mm, Shank Width 25.40 mm, Compatible Hardware Clamping Screw M06X025 ISO4762 12.9, Coolant Fed Non-Coolant Through