  • Mfr # SVHBR1616H11
  • Zoro # G2905834
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
100.00mm
ISO Number
SVHBR1616H11
Shank Height
16.00mm
Shank Width
16.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SVHBR1616H11
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
100.00mm
Shank Height
16.00mm
Shank Width
16.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
ISO Number
SVHBR1616H11
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Insert Clearance Angle
5 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Insert Holding Type
Screw On
Toolholder Style
SVHB
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, SVHB, Overall Length 100.00mm