  • Mfr # DVJBR2020X16-P
  • Zoro # G2925276
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Insert Clearance Angle
5 Degrees
Toolholder Style
DVJB
ISO Number
DVJBR2020X16-P
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DVJBR2020X16-P
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
Shank Height
20.00mm
Shank Width
20.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Coolant Fed
Coolant Through
Insert Clearance Angle
5 Degrees
Toolholder Style
DVJB
ISO Number
DVJBR2020X16-P
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Approach Angle
93 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DVJB, Overall Length 125.00mm