  • Mfr # SVJBL1212F11
  • Zoro # G2902228
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
80.00mm
Toolholder Style
SVJB
Approach Angle
93 Degrees
ISO Number
SVJBL1212F11
Insert Holding Type
Screw On
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SVJBL1212F11
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
80.00mm
Shank Height
12.00mm
Shank Width
12.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Toolholder Style
SVJB
Approach Angle
93 Degrees
ISO Number
SVJBL1212F11
Insert Holding Type
Screw On
Cutting Direction
Left Hand
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Insert Clearance Angle
5 Degrees
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, SVJB, Overall Length 80.00mm