  • Mfr # SVVBN2020K16
  • Zoro # G2907030
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.00mm
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
Toolholder Style
SVVB
Shank Width
20.00mm
Insert Clearance Angle
5 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SVVBN2020K16
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
Shank Width
20.00mm
Shank Height
20.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Toolholder Style
SVVB
Insert Clearance Angle
5 Degrees
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Cutting Direction
Neutral
Insert Holding Type
Screw On
Approach Angle
72.5 Degrees
ISO Number
SVVBN2020K16
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, SVVB, Overall Length 125.00mm