  • Mfr # DCLNR2525X16-P
  • Zoro # G2927839
Overall Length
135.00mm
Shank Height
25.00mm
Shank Width
25.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DCLNR2525X16-P
Overall Length
135.00mm
Shank Height
25.00mm
Shank Width
25.00mm
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
Top and Hole Clamping
Coolant Fed
Coolant Through
ISO Number
DCLNR2525X16-P
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DCLN, Overall Length 135.00mm