  • Mfr # DDJCL2020X11-P
  • Zoro # G2964659
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.00mm
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
Coolant Fed
Coolant Through
Approach Angle
93 Degrees
Cutting Direction
Left Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DDJCL2020X11-P
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Shank Width
20.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Shank Height
20.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
Coolant Fed
Coolant Through
Approach Angle
93 Degrees
Cutting Direction
Left Hand
ISO Number
DDJCL2020X11-P
Toolholder Style
DDJC
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DDJC, Overall Length 125.00mm