  • Mfr # DDJCL2525X11-P
  • Zoro # G2963085
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
140.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Toolholder Style
DDJC
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DDJCL2525X11-P
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
140.00mm
Shank Height
25.00mm
Shank Width
25.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Coolant Fed
Coolant Through
Toolholder Style
DDJC
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
Cutting Direction
Left Hand
Approach Angle
93 Degrees
ISO Number
DDJCL2525X11-P
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DDJC, Overall Length 140.00mm