  • Mfr # SBN3229-46-K
  • Zoro # G2904678
Overall Length
150.00 mm
Cutting Direction
Left Hand
Shank Shape
Rectangular
Hardware Included
Yes
Shank Width
29.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SBN3229-46-K
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
150.00 mm
Shank Width
29.00 mm
Seat Size
46 mm
Shank Height
32.00 mm
Cutting Direction
Left Hand
Shank Shape
Rectangular
Hardware Included
Yes
ISO Number
SBN3229-46-K
Product Family
Walter Cut
Compatible Hardware
Clamping Screw M08X035 ISO4762 12.9
Description
Triangle Turning Insert, Walter Cut, Left Hand, Cut-Off, Seat Size 46 mm, Shank Width 29.00 mm, Compatible Hardware Clamping Screw M08X035 ISO4762 12.9, Coolant Fed Non-Coolant Through