  • Mfr # B3214.DF.13,0.Z01.52R
  • Zoro # G2917479
Key Features
Standards
DIN 1835 B and DIN 6535 HE Shank
Cutting Direction
Right Hand
Max. Drilling Depth
52.00mm
Depth x Dia. Ratio
4xD
ANSI Code
B3214.DF.13,0.Z01.52R
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
B3214.DF.13,0.Z01.52R
Country of Origin
China
Dimensions
Max. Drilling Depth
52.00mm
Depth x Dia. Ratio
4xD
Flute Length
63.00mm
Shank Length
48.00mm
Overall Length
114.00mm
Shank Dia.
16.00mm
Max. Drill Dia.
13.00mm
Details
Item
Indexable Drill Bit for General Drilling
Standards
Cutting Direction
Right Hand
ANSI Code
B3214.DF.13,0.Z01.52R
Toolholder Style
B3214
ISO Number
B3214.DF.13,0.Z01.52R
Shank Type - Machining
Combi-Shank
Description
Indexable Drill Bit for General Drilling, Max. Drill Dia. 13.00mm, 4xD, Max. Drilling Depth 52.00mm