  • Mfr # A1222-10.5
  • Zoro # G4862879
/ea
Key Features
Overall Length
133 mm
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Drill Bit Size
10.5 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
10.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A1222-10.5
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
133 mm
Drill Bit Size
10.5 mm
Shank Dia.
10.5 mm
Flute Length
87 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drill Bit Dimension Type
Metric
Shank Length
46 mm
Drilling Depth
71.00mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Point Length
2.45mm
Maximum Drilling Depth
87 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight
Application
For Cast Iron, Non-Ferrous Materials, Steel
Decimal Equivalent
0.4134
Standards
DIN 338
Flute Type
Spiral
List Number
A1222
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Number of Pieces
1
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Series
UFL
Primary Material Application ISO Code
K, N, P
Drill Bit Point Type
Conical Point
Aircraft Drill
Yes
Material Grade - Machining
General Purpose
Sheeter Drill
No
Measurement System
Metric
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 10.5 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.4134, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through