  • Mfr # A1249XPL-10.5
  • Zoro # G4820879
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
133 mm
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Drill Bit Size
10.5 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
10.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A1249XPL-10.5
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
133 mm
Drill Bit Size
10.5 mm
Shank Dia.
10.5 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Flute Length
87 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drilling Depth
71.00mm
Shank Length
46 mm
Drill Point Length
2.45mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
87 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
AlCrN
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.4134
Standards
DIN 338
Number of Pieces
1
Application
For Cast Iron, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials, Steel
Flute Type
Spiral
Drill Bit Grouping
Drill Bit
List Number
A1249XPL
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Titanium
Material Grade - Machining
XPL
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Sheeter Drill
No
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Drill Bit Point Type
Conical Point
Measurement System
Metric
Series
UFL
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 10.5 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, AlCrN, Decimal Equivalent 0.4134, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through