  • Mfr # A1249XPL-13.1
  • Zoro # G4834002
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
151.00 mm
Drill Bit Size
13.10 mm
Shank Dia.
33/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A1249XPL-13.1
Overall Length
151.00 mm
Drill Bit Size
13.10 mm
Shank Dia.
33/64 in
Flute Length
101.00 mm
Depth x Dia. Ratio
8xD
Shank Length
50.00 mm
Drilling Depth
87.00mm
Maximum Drilling Depth
101.00 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Decimal Equivalent
0.5157
Coolant Through
No
Shank Type
Straight
Flute Type
Parabolic
Drill Bit Finish
AlCrN
Point Type
Conventional
A1249XPL
Grade
XPL
Drill Bit Material
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 13.10 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Decimal Equivalent 0.5157, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through