  • Mfr # A1249XPL-15.1
  • Zoro # G4768053
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
178.00 mm
Drill Bit Size
15.10 mm
Shank Dia.
19/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1249XPL-15.1
Overall Length
178.00 mm
Drill Bit Size
15.10 mm
Shank Dia.
19/32 in
Flute Length
120.00 mm
Depth x Dia. Ratio
8xD
Drilling Depth
104.00mm
Shank Length
58.00 mm
Maximum Drilling Depth
120.00 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Right Hand
Coolant Through
No
Point Type
Conventional
Decimal Equivalent
0.5945
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Grade
XPL
Shank Type
Straight
Flute Type
Parabolic
Drill Bit Finish
1
Drill Bit Material
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 15.10 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Decimal Equivalent 0.5945, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through