  • Mfr # F2481-8.02
  • Zoro # G8125205
Size - Decimal
8.02mm - 0.3157
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
F2481-8.02
Size - Decimal
8.02mm - 0.3157
Flute Length
16.00 mm
Overall Length
100.00 mm
8.02mm (0.3157)
Shank Dia.
8 mm
Reamer Size
8.02 mm
Drill Bit Size
8.02mm
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Decimal Equivalent
0.3157
Drill Bit Finish
Uncoated
1
Finish
Uncoated
Number of Flutes
6
Application
For Aluminum, Plastics
Description
Chucking Reamer, Carbide, Bright (Uncoated), Metric, 8.02 mm