  • Mfr # F2482-10.01
  • Zoro # G7818614
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Size - Decimal
10.01mm - 0.3941
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Metric
Flute Type
Straight
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
F2482-10.01
Country of Origin
Germany
Dimensions
Size - Decimal
10.01mm - 0.3941
Flute Length
20.00 mm
10.01mm (0.3941)
Overall Length
120.00 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Shank Dia.
10 mm
Drill Bit Size
10.01mm
Reamer Size
10.01 mm
Details
Item
Chucking Reamer
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Measurement System
Flute Type
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Cutting Direction
Right Hand
Point Type
Self-centering
Grade
High Performance
Spiral Direction
Neutral
Decimal Equivalent
0.3941
Coolant Through
Yes
Material
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Number of Flutes
6
Shank Type
Number of Pieces
1
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Finish
Uncoated
Finish
Uncoated
Standards
DIN 6537
List Number
F2482
Application
For Aluminum, Plastics
Drill Bit Material
Coolant Fed
Coolant Through
Point type
Self-centering
Description
Chucking Reamer, Carbide, Bright (Uncoated), Metric, 10.01 mm