  • Mfr # F2482-8.03
  • Zoro # G8393332
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Size - Decimal
8.03mm - 0.3161
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Metric
Flute Type
Straight
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F2482-8.03
Country of Origin
Germany
Dimensions
Size - Decimal
8.03mm - 0.3161
Flute Length
16.00 mm
Overall Length
100.00 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
8.03mm (0.3161)
Shank Dia.
8 mm
Drill Bit Size
8.03mm
Reamer Size
8.03 mm
Details
Item
Chucking Reamer
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Measurement System
Flute Type
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Standards
DIN 6537
Application
For Aluminum, Plastics
Point Type
Self-centering
List Number
F2482
Number of Flutes
6
Material
Finish
Uncoated
Drill Bit Material
Cutting Direction
Right Hand
Shank Type
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Finish
Uncoated
Spiral Direction
Neutral
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Decimal Equivalent
0.3161
Grade
High Performance
Coolant Through
Yes
Number of Pieces
1
Coolant Fed
Coolant Through
Point type
Self-centering
Description
Chucking Reamer, Carbide, Bright (Uncoated), Metric, 8.03 mm