  • Mfr # A1211-0.49
  • Zoro # G4803911
/ea
Key Features
Overall Length
22 mm
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Drill Bit Size
0.49 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
0.4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A1211-0.49
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
22 mm
Drill Bit Size
0.49 mm
Shank Dia.
0.4 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Flute Length
6 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drilling Depth
5.20mm
Shank Length
16 mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
0.147mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Maximum Drilling Depth
6 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight
Application
For Cast Iron, Steel
Number of Pieces
1
Flute Type
Spiral
Decimal Equivalent
0.0193
List Number
A1211
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Standards
DIN 338
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Drill Bit Point Type
2 Facet Point
Sheeter Drill
No
Series
N
Secondary Material Application ISO Code
M, N, O, S
Material Grade - Machining
General Purpose
Measurement System
Metric
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Hardened Steel, Nickel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
K, P
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 0.49 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.0193, Metric, Drill Bit Point Type 2 Facet Point, Non-Coolant Through