  • Mfr # A1211-1.01
  • Zoro # G4868083
Overall Length
34.00 mm
Drill Bit Size
1.01 mm
Shank Dia.
1/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211-1.01
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
34.00 mm
Drill Bit Size
1.01 mm
Shank Dia.
1/32 in
Depth:Dia. Ratio
8xD
Depth x Dia. Ratio
8xD
Flute Length
12.00 mm
Drilling Depth
10.00mm
Shank Length
22.00 mm
Maximum Drilling Depth
12.00 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Spiral
Drill Bit Finish
Uncoated
Number of Pieces
1
Drill Bit Material
High Speed Steel
Coolant Through
No
List Number
A1211
Shank Type
Straight
For Cast Iron, Steel
Point Type
Conical
Decimal Equivalent
0.0398
Grade
General Purpose
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 1.01 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Decimal Equivalent 0.0398, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through