  • Mfr # A1211-1.27
  • Zoro # G4844067
Overall Length
38 mm
Drill Bit Size
1.27 mm
Shank Dia.
3/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1211-1.27
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
38 mm
Drill Bit Size
1.27 mm
Shank Dia.
3/64 in
Flute Length
16 mm
Shank Length
22 mm
Drilling Depth
14.00mm
Maximum Drilling Depth
16 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Decimal Equivalent
0.0500
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 1.27 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Decimal Equivalent 0.0500, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through