  • Mfr # A1211-1.36
  • Zoro # G4839663
/ea
Key Features
Overall Length
40.00 mm
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Drill Bit Size
1.36 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
3/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A1211-1.36
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
40.00 mm
Drill Bit Size
1.36 mm
Shank Dia.
3/64 in
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth:Dia. Ratio
8xD
Depth x Dia. Ratio
8xD
Flute Length
18.00 mm
Shank Length
22.00 mm
Drilling Depth
15.00mm
Maximum Drilling Depth
18.00 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Number of Flutes
2
Cutting Direction
Right Hand
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Point Type
Conical
Decimal Equivalent
0.0535
List Number
A1211
Flute Type
Spiral
Number of Pieces
1
Coolant Through
No
Application
For Cast Iron, Steel
Standards
DIN 338
Shank Type
Straight
Drill Bit Finish
Uncoated
Grade
General Purpose
Drill Bit Material
High Speed Steel
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Measurement System
Metric
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 1.36 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Decimal Equivalent 0.0535, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through