  • Mfr # A1211-5.05
  • Zoro # G5105453
Overall Length
86.00 mm
Drill Bit Size
5.05 mm
Shank Dia.
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211-5.05
Overall Length
86.00 mm
Drill Bit Size
5.05 mm
Shank Dia.
3/16 in
Metric
Depth x Dia. Ratio
8xD
Flute Length
52.00 mm
Drilling Depth
44.00mm
Shank Length
34.00 mm
Maximum Drilling Depth
52.00 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Right Hand
Material
High Speed Steel
Coolant Through
No
Number of Pieces
1
Drill Bit Finish
Uncoated
Decimal Equivalent
0.1990
Drill Bit Material
Cobalt
Grade
General Purpose
For Cast Iron, Steel
Point Type
Conical
Shank Type
Straight
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 5.05 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Decimal Equivalent 0.1990, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through