  • Mfr # A1211-6.05
  • Zoro # G5105681
Overall Length
101.00 mm
Drill Bit Size
6.05 mm
Shank Dia.
15/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211-6.05
Overall Length
101.00 mm
Drill Bit Size
6.05 mm
Shank Dia.
15/64 in
Flute Length
63.00 mm
8xD
Depth x Dia. Ratio
8xD
Shank Length
38.00 mm
Drilling Depth
52.00mm
Maximum Drilling Depth
63.00 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Right Hand
Point Type
Conical
Shank Type
Straight
Drill Bit Finish
Uncoated
Coolant Through
No
Standards
DIN 338
Material
High Speed Steel
Grade
General Purpose
For Cast Iron, Steel
Drill Bit Material
Cobalt
Decimal Equivalent
0.2382
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 6.05 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Decimal Equivalent 0.2382, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through