  • Mfr # A1211TIN-13.5
  • Zoro # G5095461
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
160 mm
Drill Bit Size
13.5 mm
Shank Dia.
13.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211TIN-13.5
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
160 mm
Drill Bit Size
13.5 mm
Shank Dia.
13.5 mm
Flute Length
108 mm
Shank Length
52 mm
Drilling Depth
94.00mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Point Length
4.06mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
108 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiN
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.5315
List Number
A1211TIN
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Drill Bit Point Type
Conical Point
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Material Grade - Machining
General Purpose
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
K, P
Secondary Material Application ISO Code
M, N, O, S
Series
N
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 13.5 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.5315, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through