  • Mfr # A1247-13.5
  • Zoro # G5115980
Overall Length
160 mm
Drill Bit Size
13.5 mm
Shank Dia.
13.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1247-13.5
Overall Length
160 mm
Drill Bit Size
13.5 mm
Shank Dia.
13.5 mm
Flute Length
108 mm
Drilling Depth
94.00mm
Shank Length
52 mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
3.15mm
Maximum Drilling Depth
108 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.5315
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Secondary Material Application
Composite
Series
Alpha X-E
Secondary Material Application ISO Code
O
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Drill Bit Point Type
Conical Point
Sheeter Drill
No
Material Grade - Machining
General Purpose
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 13.5 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.5315, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through