  • Mfr # A1244-13.5
  • Zoro # G5086160
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
160 mm
Drill Bit Size
13.5 mm
Shank Dia.
13.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1244-13.5
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
160 mm
Drill Bit Size
13.5 mm
Shank Dia.
13.5 mm
Flute Length
108 mm
Shank Length
52 mm
Drilling Depth
94.00mm
Drill Point Length
3.15mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
108 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
2
Material - Machining
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Decimal Equivalent
0.5315
Metric
Material Grade - Machining
General Purpose
Drill Bit Point Type
Conical Point
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Steel
Sheeter Drill
No
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Titanium
Series
VA
Secondary Material Application ISO Code
N, P
Primary Material Application ISO Code
M, S
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 13.5 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.5315, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through