  • Mfr # A1522-11.5
  • Zoro # G4829157
/ea
Key Features
Drill Bit Size
11.50 mm
Overall Length
195.00 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A1522-11.5
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
11.50 mm
Overall Length
195.00 mm
Flute Length
5 1/32 in
Shank Dia.
11.50 mm
Depth:Dia. Ratio
12xD
Drill Length Class
Extra Long
Shank Length
67.00 mm
Drill Point Length
2.68mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Maximum Drilling Depth
5 1/32 in
Details
Item
Extra Long Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Parabolic
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Decimal Equivalent
0.4528
Standards
DIN 340
List Number
A1522
Shank Type - Machining
Straight
Series
UFL
Material Grade - Machining
General Purpose
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Sheeter Drill
No
Measurement System
Metric
Secondary Material Application ISO Code
M, O, S
Primary Material Application ISO Code
K, N, P
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 11.50 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Material Grade - Machining General Purpose, Maximum Drilling Depth 5 1/32 in, Metric, 12xD