  • Mfr # A1549TFP-7.8
  • Zoro # G4778973
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
165 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A1549TFP-7.8
Drill Bit Size
7.8 mm
Overall Length
165 mm
Flute Length
4 291/1000 in
Shank Dia.
7.8 mm
Maximum Drilling Depth
4 9/32 in
Shank Length
56 mm
Drill Point Length
1.82mm
Decimal Equivalent
0.3071
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 7.8 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, TiNAl, Material Grade - Machining TFP, Maximum Drilling Depth 4 9/32 in, Metric, 12xD