  • Zoro # G4812941
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
227 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1511-16
Zoro #
G4812941
UPC #
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Drill Bit Size
16 mm
Overall Length
227 mm
Flute Length
5 433/500 in
Shank Dia.
16 mm
Depth:Dia. Ratio
12xD
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Length Class
Extended-Length
Maximum Drilling Depth
5 55/64 in
Drill Point Length
4.81mm
Shank Length
Details
Item
Extra Long Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Decimal Equivalent
0.6299
List Number
A1511
Standards
DIN 340
Shank Type - Machining
Straight
Series
N
Sheeter Drill
No
Measurement System
Metric
Material Grade - Machining
General Purpose
Primary Material Application
For General Drilling
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 16 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Material Grade - Machining General Purpose, Maximum Drilling Depth 5 55/64 in, Metric, 12xD