  • Mfr # A1511-15.5
  • Zoro # G4801218
Overall Length
227 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1511-15.5
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
15.5 mm
Overall Length
227 mm
Flute Length
5 433/500 in
Shank Dia.
15.5 mm
Maximum Drilling Depth
5 55/64 in
Drill Point Length
4.66mm
Decimal Equivalent
0.6102
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 15.5 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Material Grade - Machining General Purpose, Maximum Drilling Depth 5 55/64 in, Metric, 12xD