  • Mfr # A1115L-12
  • Zoro # G4776261
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material - Machining
High Speed Steel
Drill Bit Point Angle
90 Degrees
Size - Decimal
12.00mm - 0.4724
Measurement System
Metric
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A1115L-12
Country of Origin
France
Dimensions
Size - Decimal
12.00mm - 0.4724
Flute Length
30.00 mm
Overall Length
170.00 mm
Shank Dia.
12 mm
Drill Bit Size
12.00 mm
Body Dia.
12.00 mm
Drill Bit Dimension Type
Decimal Inch
Drill Size
12.00mm
Depth x Dia. Ratio
1xD
Sizes Included
0.4724"
12.00mm (0.4724)
Depth:Dia. Ratio
1xD
Details
Item
Spotting Drill Bit
Material - Machining
High Speed Steel
Drill Bit Point Angle
90 Degrees
Measurement System
Metric
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Primary Material Application
All Materials
Decimal Equivalent
0.4724
Number of Flutes
2
Application
For Cast Iron, Non-Ferrous Materials, Steel
Drill Bit Finish
Uncoated
Flute Type
Spiral
Drill Bit Material
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Number of Pieces
1
Primary Material Application ISO Code
K, O, P
Secondary Material Application ISO Code
M, S
Secondary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Titanium
Description
Spotting Drill Bit, High Speed Steel, 90 Degrees , 12 mm, Bright (Uncoated)