Walter Titex - Solid carbide twist drill, Coolant Fed Drill, DC1500512.100A1WJ30RE
  • Mfr # DC150-05-12.100A1-WJ30RE
  • Zoro # G0110857
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Depth:Dia. Ratio
5xD
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
List Number
DC150-05
Shank Type
Round with Flats
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC150-05-12.100A1-WJ30RE
Dimensions
Depth:Dia. Ratio
5xD
Shank Dia.
14.00 mm
Drill Bit Size
12.10 mm
Overall Length
124 mm
Flute Length
77.00 mm
Shank Length
45 mm
Maximum Drilling Depth
77.00 mm
Details
Cutting Direction
Right Hand
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
List Number
DC150-05
Shank Type
Round with Flats
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Flute Type
Spiral
Number of Flutes
2
Drill Bit Material
Solid Carbide
Decimal Equivalent
0.4764
Coolant Through
Yes
Grade
WJ30RE
Item
Jobber Drill Bit
Finish
TiNAl
Primary Material Application
General mechanical engineering, die and mold making, energy industry as well as automotive
Measurement System
Metric
Number of Coolant Holes
2
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 12.10 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Decimal Equivalent 0.4764, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2