Walter Titex - Solid carbide twist drill, Extra Long Drill Bit, 11.80mm, DC170-20-11.800A1-WJ30EJ
  • Mfr # DC170-20-11.800A1-WJ30EJ
  • Zoro # G0109728
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Decimal Equivalent
0.4646
Grade
WJ30EJ
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Shank Type
Straight
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DC170-20-11.800A1-WJ30EJ
Country of Origin
Germany
Dimensions
Depth:Dia. Ratio
20xD
Overall Length
311.00 mm
Shank Dia.
12.00 mm
Flute Length
246.00 mm
Drill Bit Size
11.80 mm
Details
Cutting Direction
Right Hand
Item
Extra Long Drill Bit
Decimal Equivalent
0.4646
Grade
WJ30EJ
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Shank Type
Straight
Flute Type
Spiral
Drill Bit Material
Solid Carbide
Coolant Through
Yes
List Number
DC170-20-11.800A1-WJ30EJ
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Number of Flutes
2
Finish
TiNAl
Standards
Not Rated
Measurement System
Metric
Drill Bit Point Type
Self-centering
Primary Material Application
Drilling in Steel and Cast Iron
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 11.80 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , 20xD