Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 6.60mm, Carbide, DC150-03-06.600A1-WJ30RE
  • Mfr # DC150-03-06.600A1-WJ30RE
  • Zoro # G7211246
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
79 mm
Drill Bit Size
6.6 mm
Shank Dia.
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-03-06.600A1-WJ30RE
Overall Length
79 mm
Drill Bit Size
6.6 mm
Shank Dia.
8 mm
Flute Length
34 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Shank Length
36 mm
Drilling Depth
24.00mm
Drill Point Length
1.20mm
Maximum Drilling Depth
24 mm
2
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
Straight
Application
For General Drilling, General Mechanical Engineering
Decimal Equivalent
0.2598
DIN 6537 K
Coolant Fed
Coolant Through
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
K, N, P, S
Number of Coolant Holes
Material Grade - Machining
Secondary Material Application
Composite, Hardened Steel, Stainless Steel
Secondary Material Application ISO Code
H, M, O
Drill Bit Point Type
Split Point
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 6.6 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.2598, Metric, Drill Bit Point Type Split Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2