Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 8.20mm, Carbide, DC150-05-08.200A1-WJ30RE
  • Mfr # DC150-05-08.200A1-WJ30RE
  • Zoro # G0279940
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
List Number
DC150-05
Shank Type
Type-Round with Flats
Shank Dia.
10 mm
Drill Bit Size
8.20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC150-05-08.200A1-WJ30RE
Shank Dia.
10 mm
Drill Bit Size
8.20 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Flute Length
61.00 mm
Overall Length
103 mm
Shank Length
40 mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
1.49mm
Maximum Drilling Depth
49 mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Details
Cutting Direction
Right Hand
List Number
DC150-05
Shank Type
Type-Round with Flats
Number of Flutes
2
Decimal Equivalent
0.3228
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Flute Type
Spiral
Drill Bit Material
Solid Carbide
Coolant Through
Yes
Grade
WJ30RE
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Standards
DIN 6537 L
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
K, N, P, S
Finish
TiNAl
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Series
Perform
Number of Coolant Holes
2
Sheeter Drill
No
Aircraft Drill
Yes
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 8.2 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.3228, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2