  • Mfr # A1244-11.2
  • Zoro # G5080813
Overall Length
142 mm
Drill Bit Size
11.2 mm
Shank Dia.
7/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1244-11.2
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
142 mm
Drill Bit Size
11.2 mm
Shank Dia.
7/16 in
Flute Length
94 mm
Shank Length
48 mm
Drilling Depth
76.00mm
Maximum Drilling Depth
94 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Decimal Equivalent
0.4409
Drill Bit Point Type
4 Facet Point
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 11.2 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Decimal Equivalent 0.4409, Metric, Drill Bit Point Type 4 Facet Point, Non-Coolant Through