  • Mfr # A1244-1.35
  • Zoro # G5115621
/ea
Key Features
Overall Length
40 mm
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Drill Bit Size
1.35 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
1 11/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A1244-1.35
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
40 mm
Drill Bit Size
1.35 mm
Shank Dia.
1 11/32 in
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drill Bit Dimension Type
Metric
Flute Length
18 mm
Drilling Depth
15.00mm
Shank Length
22 mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
0.315mm
Maximum Drilling Depth
18 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight
Standards
DIN 338
Application
Stainless Steel, Super Alloy
Decimal Equivalent
0.0531
Flute Type
Spiral
Number of Pieces
1
List Number
A1244
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Steel
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Primary Material Application ISO Code
M, S
Material Grade - Machining
General Purpose
Secondary Material Application ISO Code
N, P
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Titanium
Series
VA
Measurement System
Metric
Sheeter Drill
No
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 1.35 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.0531, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through