  • Mfr # A1244-2.75
  • Zoro # G5115789
Overall Length
61.00 mm
Drill Bit Size
2.75 mm
Shank Dia.
3/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1244-2.75
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Overall Length
61.00 mm
Drill Bit Size
2.75 mm
Shank Dia.
3/32 in
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth x Dia. Ratio
8xD
Flute Length
33.00 mm
Shank Length
28.00 mm
Drilling Depth
28.00mm
Maximum Drilling Depth
33.00 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Right Hand
Drill Bit Finish
Uncoated
Shank Type
Stainless Steel, Super Alloy
Coolant Through
Spiral
Material
A1244
Grade
Decimal Equivalent
0.1083
Point Type
Conical
Drill Bit Material
Cobalt
Drill Bit Point Type
4 Facet Point
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 2.75 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Decimal Equivalent 0.1083, Metric, Drill Bit Point Type 4 Facet Point, Non-Coolant Through