  • Mfr # A1247-11.2
  • Zoro # G5115901
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
142.00 mm
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Drill Bit Size
11.20 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
7/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A1247-11.2
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
142.00 mm
Drill Bit Size
11.20 mm
Shank Dia.
7/16 in
Depth x Dia. Ratio
8xD
Drill Bit Dimension Type
Metric
Flute Length
94.00 mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drilling Depth
76.00mm
Shank Length
48.00 mm
Maximum Drilling Depth
94.00 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Number of Flutes
2
Cutting Direction
Right Hand
Application
For Steel, Stainless Steel, Cast Iron, Non-Ferrous Metals, Super Alloy
Coolant Through
No
Drill Bit Material
Cobalt
Shank Type
Straight
Drill Bit Finish
Uncoated
Number of Pieces
1
Material
High Speed Steel
Decimal Equivalent
0.4409
Flute Type
Spiral
Standards
DIN 338
Grade
General Purpose
Point Type
Conical
List Number
A1247
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Measurement System
Metric
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 11.20 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Decimal Equivalent 0.4409, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through