Watts Boiler Pressure Relief Valve, 75 psi, SS LF174A-75-1
Boiler Pressure Relief Valve, 75 psi, SS (Discontinued)
  • Mfr # LF174A-75-1
  • Zoro # G6738067
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LF174A-75-1
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1"
Outlet Size
1"
Body Width
3"
Body Height
5-3/4"
Overall Height
5-3/4"
Overall Width
3"
Details
Body Material
Lead Free Copper Silicon Alloy
Item
Boiler Pressure Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
FNPT
Factory Set Pressure
75 psi