  • Mfr # 3519-1008/P-630
  • Zoro # G213994193
/ea
Key Features
Tube Fitting Material
Plastic
Max. Pressure
100 psi
Temp. Range
180° F
Color
Off-White
Length
4.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3519-1008/P-630
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
4.5 in
Details
Tube Fitting Material
Plastic
Max. Pressure
100 psi
Temp. Range
180° F
Color
Off-White
Description
This quick-connect male elbow fitting is designed for use in potable water applications. It is made of polysulfone plastic and is tested, certified and approved for drinking water. This 1/2 in CTS x 1/2 in NPT fitting rotates fully under pressure, connects to multiple materials without the use of installation tools and features an integral collet with stainless steel gripping teeth and patented O-ring guide design. The pressure rating is 100 psi at 180 deg F 6.9 bar at 82 deg C or 250 psi at 75 deg F 17.2 bar at 24 deg C.