  • Mfr # 02018OT3H256TC
  • Zoro # G9962416
/ea
See details
Key Features
HP
20
Nameplate RPM
1,770
Voltage
575V AC
Full Load Amps
19.8 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
02018OT3H256TC
Length Less Shaft
18 3/8 in
Overall Length
22 3/8 in
Shaft Length
4 in
HP
20
Nameplate RPM
1,770
Voltage
575V AC
Full Load Amps
19.8 A
Frame
256TC
Motor Service Factor
1.15
Motor Enclosure Design
Open Drip Proof
Voltage Compatibility
575V AC
Hz
60 Hz
Motor Frame Material
Cast Iron
Nominal Efficiency
93 %
Standards
CE, CSA, UL
None
Footnotes
4:1 CT and 10:1 VT
Green Certification or Other Recognition
NEMA Premium(R) Rated
Weight
280 lb
NEMA Design
Continuous
Usable @ 200V
No
Usable @ 208V
No
Number of Wires
12
Description
General Purpose Motor, Three-Phase, Open Drip Proof Motor Enclosure Design, 20 HP, Nameplate RPM 1,770, Frame 256TC, Voltage 575V AC, 60 Hz Hz, Three Phase, Full Load Amps 19.8 A, Rigid Base Motor Mounting Type, Motor Thermal Protection None, Ins. Class F, Motor Service Factor 1.15, Ball Motor Bearings, Motor Frame Material Cast Iron, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, CW/CCW Motor Shaft Rotation, Nominal Efficiency 93 Percent, Continuous Duty, 1701-1800, CE, CSA, UL