  • Mfr # LP-1X4-40W-40K-DS
  • Zoro # G602637908
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
100-277V AC
Watts
40W
Lumens
4400LM
IP Rating
Damp Location
Beam Angle
120°
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LP-1X4-40W-40K-DS
Country of Origin
Unknown
Details
Voltage
100-277V AC
Watts
40W
Lumens
4400LM
IP Rating
Damp Location
Beam Angle
120°
CRI
>80
Material
Aluminum And Steel
Description
External driver mounted on top
PMMA Light Guided Panel (LGP) does not turn yellow.
High efficiency: 110LM/W
Input Voltage: AC100V~277V
Fixture Operating Voltage: 36VDC
LED Type: 4014SMD LM80
Color Rendering Index: Ra>80
Dimmable: 0~10V dimming
Power Factor: >0.9
Current (mA): 1050mA 36V DC
Frequency Range: 50Hz~60Hz
Total harmonic distortion: ≤15 %