  • Mfr # I2R0375T100R015
  • Zoro # G2962668
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
3/8"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
I2R0375T100R015
Country of Origin
Israel
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Corner Radius
0.015 in
Milling Diameter
3/8"
Shank Dia.
3/8 in
Overall Length
2 1/2 in
Length of Cut
1 in
Milling Dia.
0.375 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Finish
TiAlN
Grade
TIALN
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Helix Angle
30 Degrees
List Number
I2R
End Mill Style
Corner-Radius
Stainless (M) Compatibility
Yes
Hardened (H) Compatibility
No
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Shank Type
Straight
Steel (P) Compatibility
Item
Corner Radius End Mill
Cutting Direction
Right Hand
Super Alloy (S) Compatibility
End Mill Application
Finishing
Material - Machining
Measurement System
Inch
Finish - Machining
Drilling Tool Configuration
Individual
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
GP
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.015 in, 1 in, 2 1/2 in