  • Mfr # 28482000T038
  • Zoro # G3921377
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
20.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Length of Cut
38 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
28482000T038
Country of Origin
India
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
20.00mm
Length of Cut
38 mm
Shank Dia.
20 mm
Milling Dia.
20 mm
Overall Length
104 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
TIALN
Helix Angle
30 Degrees
Item
Ball End Mill
Finish
TiALN
Shank Type
Straight
End Mill Application
Finishing
End Mill Style
Ball Nose
Hardened (H) Compatibility
No
Steel (P) Compatibility
Yes
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Super Alloy (S) Compatibility
List Number
2848
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Stainless (M) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
Material Grade - Machining
Drilling Tool Configuration
Individual
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Material - Machining
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Finish - Machining
Measurement System
Series
GP
Description
Ball End Mill, 20 mm Milling Dia., Carbide, Non-Coolant Through