  • Mfr # NG4189RK
  • Zoro # G3598023
/ea
Key Features
Style
NG-K
Insert Seat Size
4
Width
0.2560 in
Chip-Breaker
Yes
Grade
TN6025
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
NG4189RK
Country of Origin
United States
Dimensions
Insert Seat Size
4
Width
0.2560 in
Insert Size
Corner Radius
0.0250 in
Seat Size
Max. Grooving Width
0.1890 in
Thickness
0.4530 in
Depth of Cut
1/4 in
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
NG-K
Chip-Breaker
Yes
Grade
TN6025
Cutting Direction
Right Hand
Rake
10 Degrees
Application
Grooving
Insert Material
Carbide
Lead Angle
11 Degrees
Mounting Style
Notch
Coating
AlTiN
Insert Style
No. of Edges
2
ISO Number
NG4189RK
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel
Material - Machining
Carbide
Number of Cutting Edges
2
Chip-Breaker Style
Double Sided
Chip-Breaker Code
K
Clearance Angle
11 Degrees
Feed Type
High
Measurement System
Fractional Inch
Finish - Machining
AlTiN
Hole Type
No Hole
ANSI Code
NG4189RK
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Coating Process
PVD
Manufacturer Grade
Cutting Application
Grooving
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Secondary Material Application ISO Code
H, K, N
Description
Parting and Grooving Insert, Right Hand, Max. Grooving Width 0.1890 in, ANSI Code NG4189RK, Chip-Breaker Code K, Chip-Breaker Style Double Sided, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD