  • Mfr # NGD2M250LK
  • Zoro # G3594051
/ea
Key Features
Style
NGD-K
Insert Seat Size
2
Width
3.84mm
Chip-Breaker
Yes
Grade
TN6010
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
NGD2M250LK
Country of Origin
United States
Dimensions
Insert Seat Size
2
Width
3.84mm
Insert Size
Corner Radius
0.25mm
Seat Size
Thickness
5.56mm
Depth of Cut
5.08mm
Max. Grooving Width
2.50mm
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
NGD-K
Chip-Breaker
Yes
Grade
TN6010
Cutting Direction
Left Hand
Insert Style
No. of Edges
1
Application
Grooving
Mounting Style
Notch
Rake
10 Degrees
Lead Angle
11 Degrees
Coating
ALOX-SN
ISO Number
NGD2M250LK
Insert Material
Carbide
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Metric
ANSI Code
NGD2M250LK
Secondary Material Application
Hardened Steel
Coating Process
PVD
Clearance Angle
11 Degrees
Manufacturer Grade
Chip-Breaker Code
K
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Number of Cutting Edges
1
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Magnesium, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Chip-Breaker Style
On One Side
Hole Type
No Hole
Secondary Material Application ISO Code
H
Cutting Application
Grooving
Description
Parting and Grooving Insert, Left Hand, Max. Grooving Width 2.50mm, ANSI Code NGD2M250LK, Chip-Breaker Code K, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD